Rajzolás gyerekeknek: milyen élményeket szerezhetnek a jobb agyféltekés rajztanfolyamon?

Az anyuka beüti a keresőbe, hogy rajzolás gyerekeknek. Rákattint a szimpatikusnak vélt cikkre, esetleg hirdetésre, és elmélázik, vajon elvigye-e a szeme fényét egy jobb agyféltekés rajztanfolyamra. A közösségi oldalakon is szörfözik, keresi a rajzolás gyerekeknek meghirdetett rajztanfolyamokat. Ha nem talál külön programot csak gyerekeknek, elgondolkozik azon, hogy elvigye a felnőttek közé a csemetéjét.

VAJON MA HÁNY GYEREK LESZ A JOBB AGYFÉLTEKÉS RAJZTANFOLYAMON?

A jobb agyféltekés rajztanfolyam kezdése előtt legalább egy órával megérkezem. Oktatóként fontos számomra, hogy minden folyamat flottul menjen. Előveszem a szemetes zsákokat, ollóval levágom a perforáció mentén, majd a megmaradt részt osztom ketté, és leterítem vele az asztalokat. Mivel grafitport is használunk a jobb agyféltekés rajztanfolyamokon, így védem az asztalokat a totális begrafitozásuktól.

Bár felnőtteknek szól a rajztanfolyam, mégis szép számban szoktak jönni gyerekek is. Ott ülök, készítem a regisztrációt, és kedvesen üdvözlöm a fiatalkorúakat is.

MIÉRT JÓ A JOBB AGYFÉLTEKÉS RAJZTANFOLYAM A GYEREKEKNEK?

A mai rohanó és elektronikus kütyükkel teli világunkban nehéz megragadni a gyerekek figyelmét. Legszívesebben az okostelefonjukat nyomkodnák megállás nélkül, videókat néznének meg rajta, illetve csetelve beszélgetnének a velük történtekről.

Ilyen körülmények között vajon mégis mi veszi rá a gyerekeket a rajzolásra?

Lehet, hogy az emberiségbe bele van kódolva az önkifejezés szükséglete? Hogy ami ott legbelül van, azt tudassa a külvilággal is? A gyerek megfogja a ceruzát, és gondolkodás nélkül lerajzolja, ami benne él, ami fontos neki.

A rajzolás másrészről erősíti a kezet, az izmokat és az ízületeket, és akkor még nem is beszéltünk a finom motorikáról, az apró, pici mozdulatok begyakorlásáról. A jobb agyféltekés rajztanfolyam közben a gyerekek mind a két agyféltekéjét megmozgatjuk, amitől az iskolában könnyebben fog menni az írás, az olvasás, de a képzeletviláguk is óriásit fog fejlődni.

NEHÉZSÉGEK

Mosolyogva szoktam figyelni a gyerekeket a jobb agyféltekés rajztanfolyamokon. Bár elmondom, hogy figyeljenek rám, és azt csinálják, amit mondok, mégis kibújik belőlük a független művész, és fittyet hányva az útmutatásaimra, már szinte azonnal elkezdenek rajzolni.

Amikor a rávezető gyakorlatokat végezzük el, gyakran látom, hogy a gyerekek úgy rajzolnak, mintha semmit sem kértem volna tőlük. A figyelmük elkalandozik, és beszippantja őket az alkotás.

Ilyenkor meg szoktam kérni őket, hogy figyeljenek rám, és tényleg csak azt csinálják, amit mondok. Persze megnyugtatom őket, hogy nem sokára elkezdhetik a tényleges rajzolást is; megértem őket, ha nehézséget okoz nekik folyamatosan figyelni rám.

A megszokás nagy úr, még fiatalkorban is. Hiába mondom el, hogy használják a kiosztott eszközeiket, ennek ellenére a megszokott módon, a bal agyféltekéjüket használva rajzolnak. Később, amikor a sablon segítségével megmutatom nekik, hogy lám, mennyit tévedett a szemük, akkor néznek rám, és látszik rajtuk, nem szívesen radírozzák ki azt, amit már megrajzoltak.

SIKER

Annyira jó látni, mennyire átalakulnak a gyerekek a jobb agyféltekés rajztanfolyam hatására.

Egy ifjú hölgy az ebédszünetig váltig ragaszkodott a jól begyakorolt rajztechnikájához. Még akkor is így tett, amikor egyértelművé vált, hogy nem úgy rajzolja le az A5-ös képet, ahogyan az a valóságban van. Többször beszélgettünk: megnyugtattam, hogy teljes mértékben tisztában vagyok azzal, mennyire más ez így neki, de megkértem még egyszer, hogy alkalmazza a számára is kiosztott sablont.

Az ebéd után valami átalakult benne; félretette a korábbi beidegződéseit, és csak arra figyelt, amire megkértem őt. Mosolyogtam, amikor véget ért a jobb agyféltekés rajztanfolyam, és ott volt előtte az élethűen megrajzolt alkotás.

Kategóriák: Blog

0 hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Avatár helyőrzője